Wczytuję dla Ciebie stronę. Zaczekaj chwilkę proszę...
szukaj
Warszawa

Motyl Rusałka Pawik

Prezentowane fotografie motyla Rusałka Pawik zostały uchwycone podczas pracy nad zdjęciami makro do konkursu Polska jest Niezwykła oraz Miasta, Miasteczka wydawnictwa DEMART i portalu podróżniczego POLSKANIEZWYKLA.PL. Fotografie umieszczone na stronie są jedynie niewielkim wycinkiem wykonanych wówczas ujęć. Zdjęcia zostały zgłoszone do konkursu wraz z kilkoma innymi ujęciami o odmiennej tematyce i opublikowane w albumie „MIASTA I MIASTECZKA”.

Na pokładzie torby ze sprzętem fotograficznym znalazł się wysłużony już trochę Canon EOS 30D z obiektywem EF 70-200 F/4L. Zestawienie to sprawdziło się idealnie i umożliwiło mi uchwycenie motyla z dużej odległości. Pomimo braku stabilizacji i nie korzystania ze statywu, zdjęcia wyszły ostre, co było miłym zaskoczeniem. Z czystym sercem mogę polecić obiektyw do tego typu fotografii. Bardzo sprawnie ostrzy zarówno z krótkich, jak i z dłuższych dystansów, a dźwięk silniczka autofocusa jest przyjemny dla ucha i bardzo cichy.

Realizacja sesji byłą dla mnie ogromnym wyzwaniem, z racji faktu, że nigdy wcześniej nie zajmowałem się makrofotografią przyrody. Doświadczenie zdobyte podczas wielu godzin „polowań” na typowo polskie owady, jest nie do przecenienia, a wiedza zdobytą w trakcie pracy, z pewnością jeszcze nie raz wykorzystam.

Fotografia Przyrody

Uchwycony w kadrze motyl to „Rusałka pawik” (łac. Inachis io). Ten pospolity motyl w Polsce występuje głownie w ogrodach, sadach, na skrajach lasów i polanach. Dorosła postać motyla jest obecna praktycznie przez całe lato i wówczas spotkać ją można na różnych kwiatach, z których spija nektar. Długość ciała dorosłego osobnika to około 35 mm, a rozpiętość skrzydeł waha się w przedziale 50 – 55 mm.

Skrzydełka są intensywnie ubarwione w kolorze brązowo-czerwonym. Cechą charakterystyczną gatunku są wielokolorowe plamki na skrzydłach w odcieniach niebiesko-czarnych, które stanowią swoisty mechanizm obronny – motyl imituje w ten sposób oczy, co ma sugerować, że czai się w tym miejscu groźny drapieżnik.

Dodaj komentarz

Szczegóły

LokalizacjaWarszawa - Las Kabacki
AparatCanon EOS 30D
ObiektywCanon EF 70-200 F/4L USM
ISO160
PrzysłonaF/4
Ekspozycja1/640 s
OświetlenieŚwiatło zastane

Kategorie

Tagi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Powiązane wpisy