Wczytuję dla Ciebie stronę. Zaczekaj chwilkę proszę...
szukaj
Warszawa

Powązki Fotografia architektury cmentarza

Sesje zdjęciową zrealizowałem w ramach prac nad albumem o warszawskich Powązkach. To był dla mnie bardzo ciekawy okres. Zadaniem było prawdziwego piękna tego miejsca.

Czy cmentarz może być piękny? – zapytacie. Moim skromnym zdaniem, jak najbardziej tak. Nie tylko pięknym, ale i radosnym – tak radosnym! I to w pełnym tego słowa znaczeniu. W życiu wszystko zależy od tego jak podchodzimy do pewnych spraw. Abstrahując od tego, czy jesteśmy ludźmi wierzącymi, czy też nie, jednej rzeczy w życiu nigdy nie zmienimy, choćbyśmy bardzo tego chcieli. Nie zmienimy faktu, że tu na ziemi wszystko ma swój początek i koniec

Chwila zadumy

Rodzimy się i umieramy. Już w momencie naszych narodzin wiadomym jest, że prędzej czy później umrzemy. Dla mnie osobiście do bardzo pozytywna, a nad wyraz mobilizująca i inspirująca wiadomość. Pozytywna, bo wszyscy wobec tej prawdy jesteśmy równi. Nawet najbogatszy i dzierżący największa władzę na świecie człowiek nie jest w stanie kupić sobie więcej lat życia niż jest to mu dane. Sprawiedliwe, prawda? Mobilizująca i inspirująca, bo świadomość tego, że moje życie prędzej czy później dobiegnie końca i nie będę miał szansy na zrobienie pewnych rzeczy, które odkładam na później sprawia, że chce je zrobić tu i teraz – bez niepotrzebnej zwłoki.

Nie odkładajmy naszych marzeń, naszych pragnień, a nade wszystko czynienia dobra każdego dnia, na później. To później może nigdy nie nadejść, a wtedy pozostaną po nas już tylko pomniki…

Historia Cmentarza

Nekropolia położona jest na terenie obecnej dzielnicy Wola, między ulicami: Spokojną, Okopową, Powązkowską, Smętną, Wawrzyszewską, Ostroroga i Tatarską. Graniczy z kilkoma innymi cmentarzami. Opiekę nad nim sprawuje Kuria Metropolitalna Warszawska, którą reprezentuje zarząd cmentarza. Rolę opiekuna społecznego pełni Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek. Cały teren cmentarza – skarbnicę rzeźby i małej architektury objęto ścisłą ochroną konserwatorską, podległą Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków.

Cmentarz leży po nieparzystej stronie ul. Powązkowskiej, pod numerem 1 (numeru nie oznakowano na murze), a jego administracja znajduje się naprzeciwko, pod numerem 14. Nekropola założona została 4 listopada 1790, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Poświęcono go 20 maja 1792 i początkowo zajmował powierzchnię ok. 2-2,5 ha.

W 1792 ukończono tam budowę kościoła św. Karola Boromeusza, ufundowanego przez duchowieństwo warszawskie, a zaprojektowanego przez Dominika Merliniego. Jeszcze przed poświęceniem cmentarza wystawiono tam również tzw. katakumby. Nekropolia była wielokrotnie powiększana i dziś zajmuje 43 ha (dla porównania Watykan – 44 ha).

W czasie II wojny światowej sama nekropolia nie ucierpiała zbytnio, ale pod koniec wojny spłonął kościół i zabudowania kancelarii (m.in. archiwum cmentarne). Jeszcze w czasie okupacji na terenie cmentarza działała Armia Krajowa – były tu składy broni, odbywały się wykłady wojskowe, tędy też szły transporty żywności do getta warszawskiego.

Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych. Po 1945 w budynku katakumb zorganizowano mauzoleum, gdzie złożono prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych.

Jeśli spodobała Ci się jedna z moich prac i chcesz by stała się Twoją własnością lub chcesz bym wykonał dla Ciebie konkretną sesję fotograficzną – zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu ze mną.

Dodaj komentarz

Szczegóły

LokalizacjaWarszawa
AparatCanon EOS 50D
ObiektywCanon EF 17-40 F/4L + Canon EF 50 f/1.4 USM
ISO200-400
PrzysłonaF/1.8 - F/8
Ekspozycja1/200 - 1
OświetlenieŚwiatło zastane

Kategorie

Tagi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Powiązane wpisy