Wczytuję dla Ciebie stronę. Zaczekaj chwilkę proszę...
szukaj
Warszawa

Warszawska Starówka Nocą Fotografia Architektury

Sesja fotograficzna architektury miała na celu udokumentowanie na fotografiach najważniejszych pomników warszawskich znajdujących się w rejonie „Starego Miasta”, z głównym naciskiem na pomniki Powstania Warszawskiego 1944. Prezentowane wyżej kadry są jedynie małym procentem wykonanej wówczas dokumentacji fotograficznej, jednak całkowicie oddają klimat tamtego zimnego wieczoru…

Fotografia Architektury

Ponownie w moich dłoniach zagościło sprawdzone body Canon EOS 30D z obiektywem EF 14-40 F/4L. Sprzęt sprawdził się doskonale, a ekspozycja w trybie autobracketingu z przeskokiem o 2 EV w zakresie -2/+2 EV umożliwiła rejestrację doskonałych zdjęć w trybie HDR (Szeroki Zakres Dynamiczny). W tego typu ekspozycji z fotografii wydobywane są dokładne szczegóły ze wszystkich 3 zakresów: cieni, tonów średnich oraz świateł.

Pomnik Powstania Warszawskiego 1944

Wybudowany w 1989 r. monumentalny pomnik ku czci bohaterów powstania warszawskiego zlokalizowany na wschodniej stronie Placu Krasińskich. Jego budowę poprzedziła zbiórka pieniędzy i surowców potrzebnych do wykonania monumentu. Pomnik tworzą postacie powstańców. Część z nich wchodzi do kanału (nawiązanie do ewakuacji Starówki), a część spod wielkiego pylonu. Tłem pomnika jest Gmach Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej.

Stare Miasto w Warszawie

Najstarsze osiedle miejskie Warszawy będące zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Jego obszar jest stosunkowo niewielki, a centrum – rynek rozmieszczony jest na planie prostokąta. Starówka została doszczętnie zniszczona podczas operacji wojskowych II Wojny Światowej.

Warszawscy architekci podjęli temat odbudowy stolicy już po pierwszych zniszczeniach w 1939. W pracowniach architektonicznych, konspiracyjnie lub pod pozorem innych prac, opracowywali plany urbanistyczne i dokumentacyjne. Po powstaniu, kiedy miasto zostało przez Niemców planowo zniszczone, prace koncepcyjne nastawione na natychmiastową odbudowę znacznie się nasiliły. Były prowadzone w wyzwolonym Lublinie i na Pradze, konspiracyjnie w Generalnym Gubernatorstwie, w Londynie i obozach jenieckich.

Dodaj komentarz

Szczegóły

LokalizacjaWarszawa - Stare Miasto
AparatCanon EOS 30D
ObiektywCanon EF 17-40 F/4L
ISO200 - 400
PrzysłonaF/5.6 - F/11
Ekspozycja1/2 - 3 s
OświetlenieŚwiatło zastane
Informacje dodatkoweTECHNIKA HDR W TRYBIE AUTOBRACKETING -2 / 0 / +2 EV

Kategorie

Tagi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Powiązane wpisy