Wczytuję dla Ciebie stronę. Zaczekaj chwilkę proszę...
szukaj
Warszawa

Warszawa Nocą Fotografia Architektury

Krajobrazowa sesja fotograficzna wykonana została w ciągu jednego wieczoru, a jej powstanie było decyzją bardzo spontaniczną – chęć sprawdzenia nowego nabytku (CANON EOS 30D) i jego możliwości w terenie w warunkach nocnych. Prezentowane zdjęcia stanowią jedynie niewielką część wykonanych wówczas ujęć. Fotografie z tej sesji plenerowej darzę szczególną sympatią i z radością powracam do tamtego momentu, gdyż dzięki tym ujęciom odkryłem „na nowo” dawno uśpioną pasję do fotografii.

Prezentowane obiekty to kolejno: MOST GDAŃSKI, C.H. ZŁOTE TARASY, MOST PONIATOWSKIEGO oraz PLAC PIŁSUDSKIEGO z pomnikiem Nieznanego Żołnierza na pierwszym planie.

C.H. Złote Tarasy

Złote Tarasy (ang. Golden Terraces) – kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy ulokowany w ścisłym centrum Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego i Pałacu Kultury i Nauki, pomiędzy aleją Jana Pawła II, ulicami Złotą i Emilii Plater. Część handlowa obiektu otwarta została 7 lutego 2007 roku. Inwestorem kompleksu jest ING Real Estate, głównym wykonawcą zaś Skanska. Całość została zaprojektowana przez kalifornijską pracownię Jerde Partnership, a także przez polski oddział firmy Ove Arup.

Prezentowana fotografia C.H. ZŁOTE TARASY została zakwalifikowana do 300 najlepszych prac w konkursie „Polska jest niezwykła” portalu polskaniezwykla.pl i umieszczona w albumie „POLSKA JEST NIEZWYKŁA” oraz w albumie „MIASTA I MIASTECZKA” wydawnictwa DEMART.

Most Gdański

Most w Warszawie na Wiśle, wybudowany na filarach zburzonego Mostu przy Cytadeli. Po zakończeniu wojny stała tu także przeprawa tymczasowa, którą zlikwidowano podczas budowy właściwego mostu. Most Gdański składa się z dwóch części: kolejowej i drogowo-tramwajowej. Długość 406,5 m.

Most został zbudowany w latach 1957-1959, a otwarty 31 lipca 1959 r. (spóźniono się z otwarciem z okazji święta 22 lipca).

Most drogowy jest częścią obwodnicy śródmiejskiej. Łączy lewobrzeżną ul. Słomińskiego z prawobrzeżną ul. Starzyńskiego. Most ma rzadko spotykaną konstrukcję, gdyż jest mostem dwupiętrowym. Na dolnym poziomie przebiegają linie tramwajowe, chodnik (strona północna) i ścieżka rowerowa (strona południowa), a na górnym piętrze umieszczono czteropasmową jezdnię i chodniki.

Most Poniatowskiego

Most Poniatowskiego (wcześniej Most Mikołajewski, Nowy III most) – zbudowany w latach 1904-1914 most przez Wisłę w Warszawie, wtedy tzw. III most. Razem z mostem zbudowano 700 metrowy wiadukt nad Powiślem, będący przedłużeniem Alei Jerozolimskich.

Most powstał wg projektu inżynierów Mieczysława Marszewskiego i Wacława Paszkowskiego, autorem architektury mostu i wiaduktu był zaś Stefan Szyller (twórca bramy Uniwersytetu Warszawskiego i budynków Politechniki Warszawskiej). Trasa mostowa wraz z dojazdami, nie licząc wałów ochronnych, wyniosła 3542 metrów, w tym 506 m długości mostu i wiadukt o długości 700 m. Most o ośmiu przęsłach stalowych, wspartych na kamiennych filarach otwarto 6 stycznia 1914 roku.

W 1915 wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły górne części 2 filarów. Ułożony w 1916 prowizoryczny pomost drewniany szybko spłonął. Most odbudowano w latach 1921-26. W tym roku podczas Zamachu Majowego na moście doszło do historycznego spotkania pomiędzy marszałkiem Józefem Piłsudskim a prezydentem Stanisławem Wojciechowskim.

Dodaj komentarz

Szczegóły

LokalizacjaWarszawa
AparatCanon EOS 30D
ObiektywEF 17-40 mm F/4L
ISO200 - 800
PrzysłonaF/5.6 - F/11
Ekspozycja1/2 - 2 s
OświetlenieŚwiatło zastane

Kategorie

Tagi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Powiązane wpisy